• Novinky

            • ELSŐSEINK ÉLETÉBŐL....

            • AVATÁS

              Az elsősök avatása különleges alkalom az iskolai életben, és emlékezetessé teszi az első tanítási napokat az új diákok számára. 

              A gyerekek először egy dzsungeltúrán vettek részt, mely során számos izgalmas kihívással kellett szembenézniük. Legelőször átkeltek egy himbálózó hídon, utána átmásztak egy barlangba vájt szűk alagúton. Szikláról sziklára ugrálva átjutottak egy vad folyón, majd segítettek vagy egy tucatnyi kiskacsának, hogy átjussanak az erdőn. Legvégül a magas pálmafák között futva visszajutottak a társaikhoz. A tornateremben tett túra után, visszatértünk az osztályba, ahol megtanultunk egy közös táncot, elkészítettünk és alá is írtunk egy emléktáblát. Az avatás végén fogadalmat tettünk, hogy a mi osztályunk mindig összetart, mert egy csapat vagyunk! Mivel a gyerekek és a tanító néni is minden akadályt sikeresen leküzdöttek, megérdemelték az ajándékot.

            • Tanulmányi kirándulás Madách és Mikszáth nyomában

            • Október 10-én iskolánk néhány tanulója /III.O/8.A, VII.O/3.G/ felkerekedett, s tanulmányi kirándulásra indult Alsósztregovára és Szklabonyára. S hogy miért pont e két helyet vették célba? Azért, mert e két településen látta meg a napvilágot a 19. század két jelentős prózaírója, Madách Imre és Mikszáth Kálmán. A tanulmányi kirándulás nem titkolt célja az volt, hogy az iskolában tanultakat más nézőpontból, élményszerűen mutassa be a diákoknak.


              Utunk első állomása Alsósztregova volt, a Madách-kastély, melyben a környék egyik legnagyobb irodalmi múzeuma működik. Megérkezésünk után először a kastély körüli parkot vettük célba, ahol megkoszorúztuk Madách Imre sírját. A sírbolt fölött Az ember tragédiája által ihletett emlékmű áll Rigele Lajos műhelyéből. Rövid séta után elindultunk a múzeumba. Idegenvezetőnktől megtudtuk, hogy a kastélyt a 18. században Madách Sándor, Madách Imre nagyapja építtette, s Madách kis kitérővel élete nagy részét ebben a kastélyban élte le. Hallottunk Madách Imre gyerekkoráról, a családi tragédiákról és boldogtalan házasságáról is. Megtekintettük Madách Imre dolgozószobáját - a híres Oroszlánbarlangot -, ahol műveinek jelentős része született, s ahol fogadta a falusiakat, akik peres ügyekben jöttek tanácsot kérni Madáchtól. A múzeumban láthattunk jó néhány olyan bútordarabot, melyet maga Madách Imre használt, korabeli fényképeket és Madách Imre valamennyi kiadott művét. A látogatás legizgalmasabb része azonban az volt, mikor a diákok egy része Az ember tragédiája szereplőinek bőrébe bújva „eljátszotta” a mű tizenöt színét, élményszerűvé téve az egyébként is látványos, interaktív kiállítást.


              A kirándulás második állomása Szklabonya volt, ahol a Mikszáth Kálmán Emlékházat látogattuk meg. A ház, ahol Mikszáth született már nem áll, a múzeum abban a házban található, ahová Mikszáth szülei 1852-ben költöztek át, s ahol Mikszáth gyerekkorát, ifjúkorát és házasságának egy részét töltötte. Az interaktív kiállítási anyag hűen idézi meg a Mikszáth-korbeli hangulatot, s Mikszáth műveinek továbbélését.

              Idegenvezetőnktől megtudtuk többek között, hogy a kis Mikszáth babonás asszonyok által mesélt kísértethistóriákon nevelkedett, s ez a világ az író számos irodalmi művében visszaköszön. Megelevenedett a szabadságharc is néhány kiállítási tárgyon keresztül, ám a leglátványosabb a Mikszáth életét, pályájának alakulását és műveinek továbbélését összefoglaló kiállítási terem volt.

              A kiállítás megtekintése után megkoszorúztuk Mikszáth Kálmán szobrát, s a diákok nagy élvezettel próbálták ki a Mikszáth korabeli népi játékokat, melyek közül talán a gólyaláb nyerte el leginkább a tetszésüket, majd bábokat ragadva kezükbe, eljátszották Mikszáth egyik leghíresebb történetét, A néhai bárányt.

              A kicsit borús, esős nap nagyon jó hangulatban telt. Köszönjük Károlyi Katalin tanárnőnek, hogy megszervezte a tanulmányi kirándulást, illetve Tinta Vanda és Majercsík Mária tanárnőknek, hogy elkísérték osztályaikat.


            • Gömöri Hagyományok Hete

            •  … remek alkalom arra, hogy a résztvevők megismerjék a helyi hagyományokat és kultúrát. Az alapiskola tanulói két helyszínre is ellátogattak. A Rimaszécsi Alapiskolában kézműves foglalkozásokon vettek részt: megtanultak fonni, őszi dekorációt készítettek termésekből, magvakból, és elkészítették életük legfinomabb mákos bögyörőjét. A napot értékelés zárta, a tanulók emléklappal és apró ajándékkal távoztak a csodaszép nap után. A program második helyszíne a Gesztetei Alapiskola volt, ahol tanulóink sok érdekes és szórakoztató népi tevékenységet próbálhattak ki, mint a népi jellegű körjátékok, csutkababa készítése, kukoricamorzsolás és kukoricacsutka tornyok építése, majd meghallgathatták a kis barkók és a falubeli asszonykórus vezetőjének műsorát. A nap végén itt is mindenki emléklapot kapott, ami szép emlék marad a résztvevők számára a Gömöri Hagyományok Hete rendezvényről, melynek célja megőrizni és átadni a hagyományokat a jövő generációk számára is.

            • ELSŐSEINK ÉLETÉBŐL

            • Október - az idősek hónapja

              Ügyes elsőseink egyre otthonosabban érzik magukat az iskolai környezetben, ezért arra gondoltunk, megmutatjuk, mit tudunk! Az eddig tanult versecskékböl, mondókákból és a napköziben elsajatított dalocskákból gyönyörű műsort kerekítettünk, ezzel kedveskedve a nagyszülőknek. A műsor után kicsik és nagyok közösen elkészítettek egy képeslapot, ami mindig emlékeztetni fogja őket, erre a szép délutánra.

          • A DÖK A JÓTÉKONYSÁGI PROGRAMOKBAN IS RÉSZT VESZ!
            • A DÖK A JÓTÉKONYSÁGI PROGRAMOKBAN IS RÉSZT VESZ!

            • Az osztályokban megtörténtek a diákönkormányzati szavazások és kezdésként egy nagyon kedves program készül.

              A jövő hét folyamán hozzatok magatokkal egy-két pár új zoknit, amelyet közösen fogunk elvinni a városi könyvtárba. Ilyen és ehhez hasonló önkéntes programokban is részt fogunk venni idén.

            • SIKERES TANULÓINK

            • A Református Alapiskola kimagasló teljesítményt nyújtó tanulói sikertablója a 2022/2023-as tanévből.

              Kisdiákjaink büszkék lehetnek arra, hogy méltóképpen képviselték az iskolát. A tehetség és az elkötelezettség mindig értékes eredményeket hoz magával, és reméljük, hogy továbbra is folytatják a sikeres tanulmányaikat és inspirálják az iskolatársaikat is. Az ilyen eredmények hozzájárulnak az iskola jó hírnevéhez és az Oktatási Központunk sikeréhez.

              BÜSZKÉK VAGYUNK RÁTOK!

            • BÜSZKESÉGÜNK: SZÉPLAKY ALEXA

            • A mazsorettkedés nagyon alkalmas csapatépítésre, ugyanakkor a versengésre is. Mindenképpen sport, hiszen mozgást igényel, táncnak is nevezhetnénk, ami ugye ma már sportnak számít. Kézügyesség sem árt, ha nem akarjuk elejteni a botot. 😊 Egyrészt nehéz, mert be kell gyakorolni a koreográfiát, ami többfajta elemből áll, és nehéz összehangolni a csapatot, hogy egyszerre menjen, pl. a dobásnál, de közben a ritmus is be legyen tartva.

              Alexa már 4 évesen, óvodásan kezdett mazsorett szakkörre járni. Idén már nyolcadik éve jár. Az Estrella rimaszombati csapata – Junior lányok klasszikus pom-pom formációjaként a múlt héten - 2023.09.28-10.01. között - a horvátországi Zadarban megrendezeett Világbajnokságon ezüstérmet szerzett, így most egy hellyel jobbak lettek, mint Mariborban.

              2023 júniusában a maribori Európa-bajnokságban ugyanis ugyanez a mazsorett csapat bronzérmes lett. A lányok nagyon ügyesen szerepeltek. A dobogó legfelső fokára egy lengyel formáció lépett fel.

              Alexát is megkértük, válaszoljon néhány kérdésünkre:

              Elmondanád, hogyan kerültél kapcsolatba a mazsorettkedéssel?  -

              Anyukám és apukám, amikor 4 éves voltam, az óvodában beírattak a mazsorettszakkörre, ami a Relaxban van. Anyukám látta meg a faliújságon a mazsorettre való jelentkezést. Gondolták, hogy kipróbálom magam, mert már akkor is szerettem táncolni, mozogni. Az elején nehéz volt, mivel minden szlovákul folyt. Az oviból még egy másik kislány kezdett el velem egyidőben járni, aki szintén a mai napig a csapat tagja.

              Hetente hány alkalommal kell gyakorolnotok? Mennyire kimerítő egy-egy ilyen edzés? Összefoglalnád, mi mindent csináltok ilyenkor?

              Mindig máshogy és másképpen gyakorolunk. Eléggé kimerítő egy-egy tréning. Nagyon sokat gyakorolunk, egy-egy koreográfiát többször is elpróbálunk, addig amíg, hibátlanul nem megy. Először bemelegítünk, utána botos gyakorlás következik majd maga a koreográfia.

              Nagyon jó tanuló vagy, mondhatni maximalista minden téren. Nehéz összeegyeztetni az iskolai teendőket a próbákkal?

              Nem nehéz összeegyeztetni a tanulást a próbákkal. Idén szeptembertől már csak mazsorettre és sportkörre járok, így több időm jut akár másra is.

              Izgulsz egy-egy verseny, fellépés előtt?

              Igen, mert félek, hogy valamilyen lépés nem jön össze. Mindig bennem van a félelem, de bízom magamban, hogy sikerül.

              Sokat utaztok külföldi versenyekre is. Hol mindenhol jártatok már?

              Egyenlőre még csak 2 helyen voltam. Idén júniusban Szlovéniában – Mariborban és most szeptemberben Horvátországban – Zadarban. Szlovákiában viszont már elég sok helyen versenyeztünk, felléptünk.

              Meddig, hány éves korig lehet mazsorettkedni versenyszerűen?

              25 éves korig lehet mazsorettkedni versenyszerűen, de nálunk a csapatunkban a legidősebb lány 21 éves.

                                                                                                             

              Elmondanád, mit jelent neked a mazsorettcsapat és maga a mazsorettkedés?

              Sokat, nagyon sokat, mert már nagyon régen csinálom. Nem tudnám abbahagyni, nagyon megnyugtat, jól érzem magam a lányokkal, sokat mozgunk és sokat nevetünk. Nagy a sikerélmény az ilyen versenyeken, mint a mostani is volt.

              Alexa! Szívből gratulálunk, s további sikereket kívánunk!

            • ELSŐSEINK ÉLETÉBŐL....

            • CERUZA NÉLKŰL

              Az írás elsajátítása az egyik a sok-sok új feladat közül, mely a kis elsősökre vár. A gyerekek viszont a klasszikus füzet – ceruza kombinációra hamar ráunnak, ezért a finom motorikai fejlesztés olyan módjait is megmutatjuk nekik, ahol ceruza nélkül tudnak úgy tanulni/ játszani, hogy a közös tevékenység örömforrás/élmény lesz számukra. Az ilyen változatos, kreatív alkotó tevékenységek egyike például a gyöngyfűzés vagy gyurmázás. Nemcsak segítenek a finom motorikai képességek fejlesztésében, hanem inspirálóak és szórakoztatóak is. Az ilyen örömteli közös tevékenységek segíthetnek abban, hogy a tanulás és a fejlődés pozitív élménnyé váljon a kisiskolások számára.

            • BÜSZKESÉGÜNK: BOHOLY HANNA

            • Diákunk, Boholy Hanna egy éve rendszeresen íjászkodik. Ez alatt az idő alatt kiváló eredményeket ért el szlovákiai és nemzetközi versenyeken is.

              Idén nyáron részt vett a Romániában, Gyulafehérváron megrendezésre került Európa-bajnokságon - ALBA IULIA - ROMANIA HDH-IAA 3D ARCHERY EUROPEAN CHAMPIONSHIPS, ahol 🥈 2. helyezést ért el.

              Szintén ezüstérmes lett a Nemzetközi Szlovák 3D OB 2023 🥈 versenyen (Rimaszombat), a Szlovák Kupán 🥈 és a Szlovák Nemzetközi 3D bajnokságon 🥈 .

              Aranyérmes lett a Közép-szlovákiai kupán 🥇, a Szepesolaszin (Spišské Vlachy) megrendezett GRAND PRIX EUROPE HDH-IAA versenyen 🥇, a magyarországi 2023-as Ki-Kelet Kupán 🥇 és 2022-es Bükk-kupán 🥇.

              További elért eredményei: 14 aranyérem 🥇, 6 ezüstérem 🥈, 1 bronzérem 🥉.

              Köszönet Lévay Tibornak és a Bašta-Bástya Íjász Klubnak!

               

              Hanna örömmel válaszolt néhány kérdésünkre:

              1. Hanna! Fantasztikus és csodálatra méltó eredményeket értél el. Elmondanád, mikor és hogyan kerülték kapcsolatba az íjászattal?

              Köszönöm. Egy éve kerültem komolyabb kapcsolatba az íjászattal. Azelőtt táborokban is íjászkodtam, és elég jól ment. Azután apa elvitt egy íjászversenyre, ahol fotózott, és ott ismertem meg az íjászatot verseny formájában.

              2. A Bástya Íjász Klub tagjaként jársz versenyekre. Hetente hány alkalommal van edzésetek?

              Hetente kb. egy alkalommal edzek az edzőmmel, id. Lévay Tiborral, ezen kívül két alkalommal apával. 

              3. Mennyire kimerítő egy-egy ilyen edzés? Összefoglalnád, mi mindent csináltok?

              Nekem nem nagyon kimerítő, egy edzés kb. egy óráig tart. Az edzéseken gyakoroljuk a célzást, verseny előtt átellenőrizzük az íjat és megbeszéljük, hogy min tudok javítani.

              4. Szerinted mi minden szükséges ahhoz, hogy valaki sikeres íjász legyen?

              Elsősorban kitartás, rendszeres edzések, egy kis tehetség, jó edző. A koncentráció és a türelem is lényeges. A versenyeken való részvétel fontos a fejlődésben, a kisebb versenyek pedig nagyon jók a gyakorlás terén. A többi íjásszal való jó kapcsolat is pozitívan hat rám.

              5. Győzelem vagy élmény? Mennyire fontos számodra a győzelem a versenyeken?

              A győzelmet nem tartom annyira fontosnak, lényegesebb, hogy találkozhatok a barátaimmal, ismerőseimmel, a természetben legyek, sportoljak és jól érezzem magam.

              6. A sport úgy tudom, mindig is fontos szerepet játszott az életedben. Korábban például fociztál, ami nem tipikusan lányos sport. Honnan kerültél épp a focival közelebbi kapcsolatba?

              Hú, ez nehéz kérdés. Azt hiszem, első vagy másodéves koromban jött az ötlet, mivel a fiúk sokat fociztak az udvaron és én is fociztam velük. Apa elvitt a focipályára, ahol aztán elkezdtük az edzéseket és kb. három évig fociztam.

              7. Izgulsz egy-egy verseny előtt?

              Verseny előtt nem szoktam izgulni, még nagyobb versenyek előtt sem, mert akkor nem tudok megfelelően összpontosítani. De azért mindegyik versenyen az első lövés előtt gombócot érzek a torkomban.

              8. Nagyon jó tanuló vagy, mondhatni maximalista minden téren. Nehéz összeegyeztetni az iskolai teendőket az íjászattal?

              Nem, eddig mindig sikerült összeegyeztetni az edzéseket az iskolával és más körökkel.

               9. Végezetül, meg tudnád fogalmazni, mit jelent neked az íjászat?

              Elsősorban élményt, sportot, utazást, kihívást, összpontosítást, új barátokat. Szeretem a természetet és a versenyeket, és az íjászat mindkettőt megadja nekem.

               

              A Pátria Rádió Hannával készült riportja: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11205/2147892

               

              Kedves Hanna! Szívből gratulálunk az eddig elért eredményeidhez, és további sikereket kívánunk!

               

            • TOMPA MIHÁLY SZÜLETÉSNAPJA


            • Iskolánk szeptember 28-án Tompa Mihály születésnapját ünnepelte, melyre gazdag programmal készültünk.

              A gimnázium alsó tagozatosai különböző állomásokon vettek részt, melyeken megmérettethették irodalmi tudásukat, kreativitásukat, sőt még énekhangjukat is!

              Szintén ezen a napon látogattak el a pásztói Mikszáth Kálmán Gimnázium diákjai és tanárai iskolánkba, ahol felsős diákjainkkal közösen Nagy Ákos Róbert előadásán vettek részt.

              A magyarországi diákoknak ezenfelül betekintést engedtünk, hogy hogyan is zajlik nálunk egy szlovák vagy egy angol óra.

              A képek és a mosolygós arcok magukért beszélnek!

               

            • A MAGYAR NÉPMESE NAPJA - szeptember 30.

            • Az iskolánk tanulói részvételükkel a Magyar Népmese Napja alkalmából egy igazi kaland részesei lehettek. Veréb Fanni, Radics András és Juhász Arina mesemondóink segítségével valódi utazásra indultak a mesék birodalmába. Ezek az előadók, akik maguk is mesehősök a számunkra, elvezették a gyerekeket egy izgalmas és tanulságos utazásra, ahol a mesék varázslatos világa nyitotta meg számukra az ajtót.

              A mesékben megtalálhatjuk saját "csodatevő segítőinket", akik inspirálnak minket, tanítanak nekünk értékes leckéket és segítenek megoldani az élet nehézségeit. Ezek a mesék nemcsak a legapróbbak számára jelentenek mindennapi táplálékot, hanem mindannyiunk számára pótolhatatlan és utánozhatatlan élményt nyújtanak.

              Az ilyen események nemcsak a gyerekek számára, hanem az egész közösség számára különleges lehetőséget jelentenek a mesék és az irodalom iránti szeretet elmélyítésére. Köszönjük Veréb Fanni, Radics András és Juhász Arina, hogy elkísérték tanulóinkat ezen a mesés utazáson, és köszönjük mindenkinek, aki részt vett ezen a varázslatos napunkon!

               

               

               

               

               

               

               

               

               

            • Rendhagyó irodalomóra

            •  

              A harmadikos tanulók szeptember 29-én egy rendkívül izgalmas és felejthetetlen író-olvasó találkozón vettek részt, melynek a városi könyvtár adott otthont. Az eseményt Fellinger Károly, vagy ahogyan sokan ismerik, "Karcsi bácsi" vezette, aki az irodalom és a mese birodalmába vezette el a gyerekeket.

              Az esemény során a gyerekek lelkesen hallgatták Karcsi bácsi meséit és verseit. Őszinte érdeklődésük és aktív hozzászólásaik olyan értékesek voltak, hogy sok ajándékba adott könyvet kaptak érte. A különleges ajándékokat pedig maga a költő személyesen dedikálta a gyerekeknek, így emlékezetessé téve az eseményt számukra.

              A költő, Fellinger Károly, "Karcsi bácsi" iránti hálánkat szeretnénk kifejezni azért az élményért, amit nyújtott nekünk és a gyerekeknek. Az őszinte és megnyugtató mesék, valamint a mágikus versek segítettek a gyerekeknek még jobban megszeretni az olvasást és az irodalmat. Az ilyen találkozók nélkülözhetetlenek a gyerekek számára, hiszen inspirációt és örömöt hoznak az olvasás és az irodalom világába.

              Köszönjük Karcsi bácsinak és mindenkinek, aki részt vett ezen a csodálatos eseményen! Reméljük, hogy még sok hasonló alkalom következik, ahol a gyerekek tovább mélyülhetnek az irodalom és az olvasás varázslatos birodalmában.