A Tompa Mihály Református Gimnázium az Apáczai Csere János Pécsi Gimnáziummal együtt még 2020-ban pályázott a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett a Határtalanul! programra. A pályázat a külhoni magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővülésére, elősegítésére szolgál. Annak idején a két iskola pályázatát pozitívan értékelték, és teret engedtek a két gimnázium együttműködésének. Sajnos 2020-ban a Covid járvány miatt ezt az együttműködést el kellett halasztani, és az iskolák diákjai nem találkozhattak. Minden jel arra utalt, hogy a sikeres pályázat elmarad.
Két év után azonban a helyzet pozitív irányba mozdult el, és a két iskola találkozása megvalósulhatott. Első körben a pécsi gimnázium diákjai látogattak el Rimaszombatba, ahol megismerkedtek a Tompa Mihály Református Gimnázium diákjaival, az iskolában folyó munkával, és a városunk nevezetességeivel. A rövid találkozás után folytatták útjukat, és megismerték Kassa és Késmárk vidékét.
A Tompa Mihály Református Gimnázium diákjai áprilisban látogathattak el a partneriskolához, Pécsre. A kirándulás április 24-e és 28-a között valósult meg. A program Budapesten kezdődött, ahol meglátogatták a Szépművészeti Múzeumot, megcsodálhatták a festőművészet szépségeit, a nemrégiben átadott Magyar Zene Házát, amely bemutatja a zene fejlődését, megtekintették a Városligetben Vajdahunyad várát és Anonymus szobrát. Megnézték a Terror Háza Múzeumot, ahol megismerkedhettek a XX. század két legkegyetlenebb rendszerével. Emellett megtekintették a gyönyörű Mátyás-templomot, amelyet – Nagyboldogasszony-templomnak is neveznek. Útjukat a Dunán hajókirándulással folytatva érkeztek az Országházhoz. Természetesen a Szent Koronát is megnézték a koronázási ékszerekkel együtt (megismerkedtek az Országház történetével, gyönyörködtek a pompájában). Ha már Budapest, akkor kár lett volna kihagyni a Nemzeti Színházat. Sikerült is jegyeket venni Örkény István Tóték c. tragikomédiájára, s a diákok fantasztikus előadást láthattak a Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház előadásában.
Ennyi budapesti élmény után diákjaink folytatták barangolásukat Pécs felé, félúton megállva a Paksi Atomerőmű látogatóközpontjában, hogy megismerjék a villamos energia atomenergiából való létrehozásának folyamát.
A csoport ilyen komoly program után érkezett meg partneriskolája városába, Pécsre, ahol első lépésben megismerkedett a Cella Septichora Látogatóközpontban Pécs ókeresztény temetőjével, ami UNESCO világörökségi helyszín. Este és másnap a TMRG diákjai a pécsi diákoknak köszönhetően megismerkedtek a várossal. Délután a Zsolnay negyed megtekintése volt a cél, amelyet az eső kicsit befolyásolt, de így is sikerült érzékelni a hely fontosságát. A helyi Planetáriumban a Csillagképek és legendák előadást hallgatta meg a csoport, amely után igazi élményfizika kezdődött – elektromos töltés hatásainak vizsgálata. Mondhatom csípős élmény volt, aki nem hiszi, járjon utána.
Utunk végére maradt a Mohácsi Nemzeti Emlékhely megtekintése. A régészek máig nem tudják pontosan meghatározni a mohácsi csata helyszínét, mivel még csak néhány tömegsírt tártak fel meg az ásatások során.
Ezúton szeretnénk megköszönni Csizmadia Gábor főszervezőnek a tartalmas programpontokat, az idegenvezetést Budapesten, és a csodálatos emlékeket. Reméljük a programnak lesz folytatása….
FZs, VN, MSz